Kontaktlista över kommuner i Västra Götaland

Ale kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Saknas 

Skolhälsovård: Christine Morén Skoglund, christine.moren-skoglund@ale.se

Kristina Nordgren, kristina.nordgren@ale.se

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson,  073-6601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Alingsås kommun

Fackexpedition: Kabomhuset, Kungsgatan 4, Alingsås.

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Cathryn Berkelind, 0702-593820, cathryn.berkelind@alingsas.se

Skolhälsovård: Saknas 

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730- 802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Bengtsfors kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Christina Samstrand, christina.samstrand@bengtsfors.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Bollebygds kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Sylvia Korsell, sylvia.korsell@bollebygd.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Borås Stad

Fackexpedition: Fabriksgatan 11, 503 38 Borås.

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Gunilla Eliasson, 0768-887754,  gunilla.eliasson@boras.se

Skolhälsovård: Gunilla Eliasson, se kontaktuppgift ovan. 

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson, 073-0384450, branka.djukanovic.svensson@vgregion.se

Dals-Eds kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: 

Skolhälsovård: Saknas 

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Essunga kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Gunnel Andersson, 0512-57152, gunnel.andersson@hotmail.com

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Falköpings kommun

Fackexpedition: Warenbergsgatan 5A, 52135 Falköping.

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Petra Johansson, 0515-885000,  petra.johansson@falkoping.se

Skolhälsovård: Ulla Wilsson, ulla.wilsson@falkoping.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johanesson,0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Färgelanda kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Saknas

Skolhälsovård: Annika Sandgren, annika.sandgren@fargelanda.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Grästorps kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: 

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Gullspångs kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Pia Persson,  pia.persson@gullspang.se

Skolhälsovård: Ingrid Gustafsson, ingrid.gustafsson@gullspang.se

Kontaktperson styrelsen: 

Lene Lorentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Göteborgs Stad

Fackexpedition: Stampgatan 15, Göteborg

Förtroendevald

Äldrevård och omsorgsförvaltningen

Centrum: Anna Ridderstad, 0739-477517, anna.ridderstad@aldrevardomsorg.goteborg.se

Anna Linderoth, 076-1718765, anna.linderoth@aldrevardomsorg.goteborg.se

Hisingen: Thomas Ekelund, 031-3667122, thomas.ekelund@aldrevardomsorg.goteborg.se

Nordost: Rihanna Sheikheh, 0722-810073, rihanna.sheikheh@aldrevardomsorg.goteborg.se

Sydväst: Anne Häggendal, 072-7117495, anne.haggendal@aldrevardomsorg.goteborg.se

Grundskoleförvaltningen: Jessica Antonsson, 0702-660755,  jessica.antonsson@grundskola.goteborg.se

Ann Thulén Ek, 0767-698064, ann.thulen.ek@grundskola.goteborg.se

Utbildningsförvaltningen: Ann Thulén Ek, 0767-698064, ann.thulen.ek@grundskola.goteborg.se

Kontaktperson styrelsen

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Branka Djukanovic Svensson, 073-0384450, 
branka.djukanovic.svensson@vgregion.se

Götene kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Erik Larsson, erik.larsson@gotene.se

Madeleine Thräff, madeleine.thraff@gotene.se

Skolhälsovården: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Anne Karin Höglund,  anne.karin.hoglund@vardforbundet.se

Herrljunga kommun

Förtroendevald 

Maria Eliasson, 0703-881619, maria.eliasson@herrljunga.se

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Hjo kommun

Förtroendevald

Lisa Westergren, lisa.westergren@hjo.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Härryda kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Luisa Lundqvist: marialuisa.lundqvist@harryda.se

Pernilla Widholm Jolgård, 0707-675163, pernilla.widholm-jolgard@harryda.se

Skolhälsovården: Madeleine Dicander: madleine.dicander@harryda.se, 

Anna Blom: anna.blom@harryda.se

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0707-67 51 63, pernilla.widholm-jolgard@vardforbundet.se

Karlsborgs kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Saknas

Skolhälsovården: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Kungälvs kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Samuel Hylén, 072-5000335, samuel.hylen@kungalv.se

Skolhälsovården: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0707-675163, pernilla.widholm-jolgard@vardforbundet.se

Lerums kommun

Fackexpedition: Hallinska villan, 443 35 Lerum, vardforbundet@lerum.se, telefon 0302-521170 eller 0768-491170.

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Laila Calmstierna, 0302-521170 eller 0768-491170,  laila.calmstierna@lerum.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Lidköpings kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Marie Hasselgren, marie.hasselgren@lidkoping.se

Skolhälsovård: Annika Johnson, annika.johnson@lidkoping.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Lilla Edets kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Lena Larsson, lena.larsson@lillaedet.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson, 073-6601714, 
susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Lysekils kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Jeanette Olea Segura, jeanette.olea@lysekil.se

Skolhälsovård: Linda Moum, linda.moum@lysekil.se

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Mariestads kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Anette Skoglöf-Zghiguida, anette.skoglof-zghiguida@mariestad.se

Maria Törnberg, maria.tornberg@mariestad.se

Skolhälsovård: Monica Lennartsson, monica.lennartsson@mariestad.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Marks kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Sandra Björlin, vardforbundet@mark.se
Åsa Olofsson, vardforbundet@mark.se

Skolhälsovård: Tan Hast, vardforbundet@mark.se

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson, 073-6601714, 
susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Melleruds kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Ann-Marie Melby, 0530-18353,  ann-marie.melby@mellerud.se

Ulrika Mellander, 0530-18351,  ulrika.mellander@mellerud.se

Skolhälsovård: Solweig Jonsson, solweig.jonsson@mellerud.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0700-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Munkedals kommun

Förtroendevald: Saknas 

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Mölndals Stad

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Saknas 
Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson, 073-6601714
susanne.blom.persson@vardforbundet.se,

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Orust kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Saknas
Skolhälsovård: Camilla Edberg,  camilla.edberg@orust.se

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Partille kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Maria Jax, 076-8831508,  maria.jax@partille.se

Skolhälsovården: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Skara kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Karin Almersved, 0703-57 55 60, karin.almersved@skara.se

Skolhälsovård: Josefine Gustavsson, josefine.gustavsson@skola.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Skövde kommun

Fackexpedition: Torggatan 18, vån 4,  Skövde, telefon 0500-498200, vardforbundet@skovde.se

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Åsa Andersson, asa.c.andersson@skovde.se

Skolhälsovård: Linda Johansson, linda.johansson@skovde.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707- 866307,

anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Sotenäs kommun

Förtroendevald:

HSV/SÄBO: Eva Nohr Bredin, 0523-664411

Skolhälsovård: Saknas 

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Stenungsunds kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Linda Rudén, linda.ruden@stenungsund.se

Skolhälsovård: Marie Mattsson, marie.mattsson@stenungsund.se

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson, 073-6601714, 
susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Strömstads kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Helena Johansson, 072 1465665, helena.johansson@strömstad.se

Skolhälsovård: Lena Axenström, 0702-122523, lena.axenstrom@strömstad.se

Kontaktperson styrelsen:

Jeanette Ros, 0700-822154, jeanette.ros@vardforbundet.se

Svenljunga kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO:  Robin Johansson, robin.johansson@svenljunga.se

Skolhälsovården: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson, 073-0384450, branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Tanums kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Pammela Standler, 0721-455055, pammela.standler@tanum.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Jeanette Ros, 0700-822154, jeanette.ros@vardforbundet.se

Tibro kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Åsa Pettersson, asa.pettersson@tibro.se

Skolhälsovård: Ann-Britt Holmstedt, ann-britt.holmstedt@tibro.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Tidaholms kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Lena Lundgren Karlsson, lena.lundgren.karlsson@tidaholm.se

Skolhälsovård: Susanna Helander, susanna.helander@tidaholm.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Tjörns kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Saknas 

Skolhälsovård: Kerstin Nilsson, kerstin.nilsson@tjörn.se

Kontaktperson styrelsen:

Jeanette Ros, 0700-822154, jeanette.ros@vardforbundet.se

Tranemo kommun

Förtroendevald:

HSV/SÄBO: Johanna Stenberg, Johanna.Stenberg@tranemo.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson, 073-0384450 branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Trollhättans Stad

Fackexpedition:  Stadshuset, Trollhättan, 0520-497042, vardforbundet@trollhattan.se

Förtroendevald 

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Töreboda kommun

Förtroendevald

Angelica Niklasson, angelica.niklasson@toreboda.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Uddevalla kommun

Fackexpedition: Rosenhäll, Österled 2, 451 34 Uddevalla

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Elisabeth Strid, 0522-698133, elisabet.strid@uddevalla.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Sussi Blom Persson, 073-6601714
susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Ulricehamns kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Emil karlsson, emil.karlsson@ulricehamn.se

Annika Vegborn, annika.vegborn@ulricehamn.se

Skolhälsovård: Clara Andersson, clara.andersson@ulricehamn.se

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Vara kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Birgitta Bäcklin, 0730-45 33 52, birgitta.backlin@vara.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Vårgårda kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO:  Hanna Axelsson, hanna.axelsson@vargarda.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se

Vänersborgs kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Maria Larsen maria.larsen@vanersborg.se

Madeleine Wejnermark madeleine.wejnermark@vanersborg.se

Skolhälsovård: Monika Höglund monika.hoglund@vanersborg.se

Lisa Persson lisa.persson@vanersborg.se

Kontaktperson styrelsen:

Anne Karin Höglund,  anne.karin.hoglund@vardforbundet.se

Åmåls kommun

Förtroendevald

HSV/SÄBO: Maria Nylén, maria.nylen@åmål.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Jeanette Ros, 0700-822154, jeanette.ros@vardforbundet.se

Öckerö kommun

Förtroendevald 

HSV/SÄBO: Catrin Hermansson, catrin.hermansson@ockero.se

Skolhälsovård: Saknas

Kontaktperson styrelsen:

Pernilla Widholm Jolgård, 0730-802510, pernilla.widholm.jolgard@vardforbundet.se