Kontakter kommuner

Kontaktlista över kommuner i Västra Götaland

Ale kommun

Kontaktperson styrelsen:

Susanne Blom Persson, 0736-60 17 14,  susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Alingsås kommun

Fackexpedition:

Kabomhuset, Kungsgatan 4, Alingsås.

Bemannas av:
Cathryn Berkelind, 0702-59 38 20, cathryn.berkelind@alingsas.se

Förtroendevald med facklig tid:

Cathryn Berkelind, se kontaktuppgift ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Bengtsfors kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Anna Nilsson,  anna.nilsson@bengtsfors.se
Christina Samstrand, christina.samstrand@bengtsfors.se

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs, 0707-86 63 07 , marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Bollebygds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Sylvia Korsell, sylvia.korsell@bollebygd.se

Kontaktperson styrelsen:

Sanne Nordqvist, 0730-617048, sanne.nordqvist@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Borås Stad

Fackexpedition:

Fabriksgatan 11, 503 38 Borås.

Bemannas av:
Angelica Neville,  033-35 77 54/ 0768-88 77 54, angelica.neville@boras.se

Förtroendevald med facklig tid:

Angelica Neville, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Sanne Nordqvist,0730-617048, sanne.nordqvist@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Dals-Eds kommun

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs, 0707-86 63 07 , marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Essunga kommun

Förtroendevald:
Gunnel Andersson, 0512-57152, gunnel.andersson@hotmail.com

Kontaktperson styrelsen:
Robin Åberg,Mobil,0707-67 68 37 , robin.aberg@vardforbundet.se

Administratör kansliet:
Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Falköpings kommun

Fackexpedition:

Dahléngatan 4, Falköping.

Bemannas av:
Petra Johansson, 0515-88 50 00,  petra.johansson@falkoping.se

Förtroendevald med facklig tid:

Petra Johansson, se kontaktuppgift ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-02 56 83, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Färgelanda kommun

Förtroendevald samordnare:

 

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs,0707-86 63 07 , marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Grästorps kommun

Kontaktperson styrelsen:

Robin Åberg,0707-67 68 37 , robin.aberg@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Gullspångs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk,0703-025683 , mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Göteborgs Stad

Fackexpedition:

Stampgatan 15, Göteborg.

Bemannas av:
Brith Holm, 031-368 57 22/ 0736-66 97 66, brith.holm@norrahisingen.goteborg.se
Mats Svensson, 031-368 57 21/ 0728-55 44 84,  mats.svensson@socialresurs.goteborg.se

Förtroendevald med facklig tid:

Brith Holm och Mats Svensson, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Götene kommun

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-02 56 83, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Herrljunga kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Maria Eliasson, 0703-88 16 19, maria.eliasson@admin.herrljunga.se

Kontaktperson styrelsen:

Christina Wernstedt, 0730-399581, christina.wernstedt@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Hjo kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Beatrice Dahlbäck,  0736-91 88 81, beatrice.dahlback@hjo.se

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs, 0707-86 63 07, marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Härryda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Pernilla Widholm Jolgård, 0707-67 51 63, pernilla.widholm-jolgard@harryda.se

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson,073-038 44 50, branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Karlsborgs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen,0700-85 28 86,lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Kungälvs kommun

Kontaktperson styrelsen:

Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lerums kommun

Fackexpedition:

Hallinska villan, 443 35 Lerum, vardforbundet@lerum.se, telefon 0302-52 11 70/0768-49 11 70.

Bemannas av:
Laila Calmstierna.

Förtroendevald med facklig tid:

Laila Calmstierna, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson , 073-038 44 50 branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lidköpings kommun

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-02 56 83, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Lilla Edets kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Lena Larsson, lena.larsson@lillaedet.se

Kontaktperson styrelsen:

Susanne Blom Persson,0736-601714 , susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lysekils kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Jeanette Olea Segura,mailto:jeanette.olea@lysekil.se

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Mariestads kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Katrin Wirén, 0734-41 50 75, katrin.wiren@mariestad.se

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-025683, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Marks kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Maria Krönander, 0320-21 80 49, maria.kronander@mark.se

Kontaktperson styrelsen:

Sanne Nordqvist, 0730-617048, sanne.nordqvist@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Melleruds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Anders Jansson, anders.jansson@mellerud.se

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs,0707-866307,  marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Munkedals kommun

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs,0707-866307,  marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Mölndals Stad

Förtroendevald:

Luisa Lundqvist, 0703-52 82 52, luisa.lundqvist@molndal.se

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson, 073-038 44 50 branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Orust kommun

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Partille kommun

Kontaktperson styrelsen:

Branka Djukanovic Svensson, 073-038 44 50 branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Skara kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Åsa Holmberg, asa.holmberg@skara.se

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-02 56 83, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Skövde kommun

Fackexpedition:

Lögegatan 2, Skövde,telefon 0500-49 86 04,  vardforbundet@skovde.se,
onsdagar  klockan 09.00-11.00.

Bemannas av:
Leif Lindsten, Anne Sundström Larsson.

Förtroendevald med facklig tid:

Leif Lindsten och Anne Sundström Larsson, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen,0700- 85 28 86, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Sotenäs kommun

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland,0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Svenljunga kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Camilla Rödebäk, carina.rodebak@svenljunga.se

Kontaktperson styrelsen:

Christina Wernstedt,0730-399581, christina.wernstedt@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Strömstads kommun

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515,  martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Stenungsunds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Anna Ax Hansson, anna.ax@stenungsund.se

Kontaktperson styrelsen:

Susanne Blom Persson,0736-601714,  susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Tanums kommun

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland,0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Tibro kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Malin Ahlander Persson, vardforbundet@tibro.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen,0700-85 28 86, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Tidaholms kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Lena Lundgren Karlsson, lena.lundgren.karlsson@tidaholm.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen, 0700-85 28 86, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Tjörns kommun

Kontaktperson styrelsen:

Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Tranemo kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Susanne Nygren, 0766-43 05 17, mailto:susanne.nygren@tranemo.se
Elin Lindroth (föräldraledig)

Kontaktperson styrelsen:

Sanne Nordqvist,0730-617048, sanne.nordqvist@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Trollhättans Stad

Fackexpedition:

Stadshuset, Trollhättan, 0520-49 70 42, vardforbundet@trollhattan.se

Bemannas av:
Anna-Karin Johannesson och Ann-Christine Ringberg.

Förtroendevald med facklig tid:

Anna-Karin Johannesson och Ann-Christine Ringberg, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Susanne Blom Persson,0736-601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Töreboda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Angelica Niklasson, mailto:angelica.niklasson@toreboda.se
Jessica Larsson,mailto:jessica.larsson@toreboda.se

Kontaktperson styrelsen:

Lene Lorentzen,0700-85 28 86, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Uddevalla kommun

 Fackexpedition:

Södra Hamngatan 12, Uddevalla, telefon 0522-69 83 30

Bemannas av:
Monica Magnusson, mailto:monica.magnusson@uddevalla.se

Förtroendevald med facklig tid:

Monica Magnusson, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Susanne Blom Persson,0736-601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Ulricehamns kommun

Kontaktperson styrelsen:

Christina Wernstedt,0730-399581, christina.wernstedt@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Vara kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Birgitta Bäcklin, 0730-45 33 52, birgitta.backlin@vara.se

Kontaktperson styrelsen:

Mariette Björk, 0703-02 56 83, mariette.bjork@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Anette Johansson, 031-725 28 05, anette.johansson@vardforbundet.se

Vårgårda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Christina Wernstedt,0730-399581, christina.wernstedt@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Vänersborgs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Åsa Gawén Lindgren, asa.lindgren@vanersborg.se

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs,0707-866307,  marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Åmåls kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Tina Kall, 0532-777077,  tina.kall@amal.se

Kontaktperson styrelsen:

Marianne Brindbergs,0707-866307, marianne.brindbergs@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Öckerö kommun

Kontaktperson styrelsen:

Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se