Kontakter kommuner

Kontaktlista över kommuner i Västra Götaland

Ale kommun

 

Förtroendevald med facklig tid:

Anna Sundhäll, 0730-967653

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Alingsås kommun

Fackexpedition:

Kabomhuset, Kungsgatan 4, Alingsås.

Bemannas av:
Cathryn Berkelind, 0702-59 38 20, cathryn.berkelind@alingsas.se

Förtroendevald med facklig tid:

Cathryn Berkelind, se kontaktuppgift ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Bengtsfors kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Christina Samstrand, christina.samstrand@bengtsfors.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Bollebygds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Sylvia Korsell, sylvia.korsell@bollebygd.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Borås Stad

Fackexpedition:

Fabriksgatan 11, 503 38 Borås.

Bemannas av:
 Maud Olausson, 0768-887754,  maud.olausson@boras.se

Förtroendevald med facklig tid:

Maud Olausson, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17 marie.gerathy@vardforbundet.se

Dals-Eds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Maria Fredriksson, 0534-19182

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Essunga kommun

Förtroendevald:
Gunnel Andersson, 0512-57152, gunnel.andersson@hotmail.com

Kontaktperson styrelsen:
Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansliet:
Lisa Lauritz, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Falköpings kommun

Fackexpedition:

Dahléngatan 4, Falköping.

Bemannas av:
Petra Johansson, 0515-88 50 00,  petra.johansson@falkoping.se

Förtroendevald med facklig tid:

Petra Johansson, se kontaktuppgift ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johanesson,0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Färgelanda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Helena Wästerlund, 0528-567671
Sara Gustavsson, 0528-567663

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Grästorps kommun

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Gullspångs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Pia Persson,  pia.persson@gullspang.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Göteborgs Stad

Fackexpedition:

Stampgatan 15, Göteborg.

Bemannas av:
Brith Holm, 031-368 57 22/ 0736-66 97 66, brith.holm@norrahisingen.goteborg.se
Mats Svensson, 031-368 57 21/ 0728-56 59 69,  mats.svensson@ostra.goteborg.se
Åsa Sundin, 0724-534685 , asa.sundin@vardforbundet.se

Förtroendevald med facklig tid:

Brith Holm, Mats Svensson och Åsa Sundin, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685 ,asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Götene kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Erik Larsson, erik.larsson@gotene.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Herrljunga kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Maria Eliasson, 0703-88 16 19, maria.eliasson@admin.herrljunga.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Hjo kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Härryda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Pernilla Widholm Jolgård, 0707-67 51 63, pernilla.widholm-jolgard@harryda.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Karlsborgs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Kungälvs kommun

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685 ,asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lerums kommun

Fackexpedition:

Hallinska villan, 443 35 Lerum, vardforbundet@lerum.se, telefon 0302-52 11 70/0768-49 11 70.

Bemannas av:
Laila Calmstierna.

Förtroendevald med facklig tid:

Laila Calmstierna, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lidköpings kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Christina Ulfström, christina.ulfstrom@lidkoping.se
Marie Hasselgren, marie.hasselgren@lidkoping.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Lilla Edets kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Lena Larsson, lena.larsson@lillaedet.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Lysekils kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Jeanette Olea Segura, jeanette.olea@lysekil.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685 ,asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Mariestads kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Liselott Haglund, 0501-75 65 82, liselott.haglund@mariestad.se
Monica Lennartsson, monica.lennartsson@mariestad.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0700-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Marks kommun

Förtroendevald med facklig tid:

vardforbundet@mark.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Melleruds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Ann-Marie Melby, 0530-18353
Ulrika Mellander, 0530-18351

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0700-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Munkedals kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Margot Lind, 0524-18071, margot.lind@munkedal.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Mölndals Stad

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Orust kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Anna Ax, 0304-334140

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Partille kommun

Förtroendevald med facklig tid:
Maria Jax, 076-883 15 08,  maria.jax@partille.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534089, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Skara kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Sara Elfström, 0702-08 01 79, sara.elfstrom@skara.se
Karin Almersved, 0703-57 55 60, karin.almersved@skara.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Skövde kommun

Fackexpedition:

Skolgatan 22, Skövde,telefon 0500-49 86 04,  vardforbundet@skovde.se,
onsdagar  klockan 13.00-15.00.

Bemannas av:
Åsa Andersson, asa.c.andersson@skovde.se
Madeleine Granath, madeleine.granath@skovde.se

Förtroendevald med facklig tid:

Åsa Andersson och Madeleine Granath , se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707- 866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Sotenäs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Eva Nohr Bredin, 0523-664411

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Svenljunga kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Camilla Rödebäk, carina.rodebak@svenljunga.se

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Strömstads kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Lena Axenström, 0702-122523

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Stenungsunds kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Linda Rudén, 0730-668703

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Tanums kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Pammela Stadler, 0721-455055

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Tibro kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Tidaholms kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Lena Lundgren Karlsson, lena.lundgren.karlsson@tidaholm.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Tjörns kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Malin Ryberg, 0766-341683

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Tranemo kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Tiina Matilainen, 0706-88 29 1, tiina.matilainen@tranemo.se
Elin Lindroth (föräldraledig)

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Trollhättans Stad

Fackexpedition:

Stadshuset, Trollhättan, 0520-49 70 42, vardforbundet@trollhattan.se

Bemannas av:
Anna-Karin Johannesson och Gabriella Porwoll.

Förtroendevald med facklig tid:

Anna-Karin Johannesson och Gabriella Porwoll, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307,  anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Töreboda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Angelica Niklasson, angelica.niklasson@toreboda.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson,0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Uddevalla kommun

Fackexpedition:

Rosenhäll, Österled 2, 451 34 Uddevalla
Saknar bemanning för tillfället.

Förtroendevald med facklig tid:

Vakant

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Ulricehamns kommun

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin,  0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerathy, 031-725 28 17, marie.gerathy@vardforbundet.se

Vara kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Birgitta Bäcklin, 0730-45 33 52, birgitta.backlin@vara.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Vårgårda kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Åsa Hermansson,  0768-750141, asa.hermansson@vargarda.se

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Vänersborgs kommun

Förtroendevald med facklig tid:

 

Kontaktperson styrelsen:

Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Åmåls kommun

Förtroendevald med facklig tid:

Johan Hellgren, 0532-777063
Johanna Värnlund, 0532-777064
Evelina Olsson, 0532-777032

Kontaktperson styrelsen:
Anna-Karin Johannesson, 0707-866307, anna-karin.johannesson@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se 

Öckerö kommun

Kontaktperson styrelsen:

Åsa Sundin, 0724-534685, asa.sundin@vardforbundet.se

Administratör kansli:

Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se