Kontakter förvaltning

Kontaktlista förvaltningar i Västra Götaland

Alingsås lasarett

Fackexpedition:
Alingsås lasarett,  Oscarsgatan 9 B, 4v, telefon 0322-22 66 80.

Bemannas av:
Monika Nilsson, monika.e.nilsson@vgregion.se
Maria Adrell, maria.adrell@vgregion.se

Förtroendevald:
Monika Nilsson och Maria Adrell, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:
Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Angereds Närsjukhus

Förtroendevald:
Maria Koczkas, 031-332 67 37, maria.koczkas@vgregion.se

Kontaktperson styrelsen:
Branka Djukanovic Svensson, 073-038 44 50, branka.djukanovic.svensson@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Folktandvården

Kontaktperson styrelsen:
Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Frölunda Specialistsjukhus

Kontaktperson styrelsen:
Susanne Blom Persson, 0736-601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Habilitering & Hälsa

Kontaktperson styrelsen:
Susanne Blom Persson, 0736-601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Hälsan och Stressmedicin (HOS)

Kontaktperson styrelsen:
Anne Karin Höglund,  anne.karin.hoglund@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Kungälvs sjukhus

Fackexpedition:
Kungälvs sjukhus, Kungälv, vardforbundet.ksh@vgregion.se, 0303-988 44.
Bemannas av Anna-Karin Karlsson, Sofia Tholén Dahlman.

Förtroendevald:
Anna-Karin Karlson, anna-karin.o.karlsson@vgregion.se
Sofia Tholén Dahlman,sofia.tholen@vgregion.se

Kontaktperson styrelsen:
Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se

Naturbruksgymnasierna Västra Götaland

Kontaktperson styrelsen:
Anne Karin Höglund, 0702-418897,  anne.karin.hoglund@vardforbundet.se

NU-sjukvården

Fackexpedition NÄL
NÄL, 461 85 Trolhättan, vardforbundet.nu@vgregion.se.
Bemannas av:
Haide Gårdlind Mellgren, 010-435 69 52, haide.gardlind_mellgren@vgregion.se

Fackexpedition Uddevalla sjukhus
Uddevalla sjukhus, Fjällvägen 9, 451 80 Uddevalla, vardforbundet.nu@vgregion.se.

Bemannas av:
Maria Franzén, 010-435 69 55, maria.l.franzen@vgregion.se
Christian Sandberg, 010-435 69 55, christian.sandberg@vgregion.se

Förtroendevald:
Maria Franzén, Haide Gårdlind Mellgren och Christian Sandberg, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:
Martin Håland, 0767-608515, martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Katarina Dahlman, 031-725 28 09, katarina.dahlman@vardforbundet.se

Närhälsan

Fackexpedition Fyrbodal:
Regionens hus, 462 80 Vänersborg.

Bemannas av:
Ulrika Odén, 0724-52 80 45, ulrika.oden@vgregion.se
Elisabeth Grönefors Eriksson, 0761-37 21 86, elisabeth.gronefors-eriksson@vgregion.se
Ritva Stubelius, ritva.h.stubelius@vgregion.se
Jeanette Ros  010-441 08 40/ 0700-82 21 54, jeanette.ros@vgregion.se

Fackexpedition Göteborg:

Regionens Hus, Lillhagsparken 5, 422 50 Hisings Backa.

Bemannas av:
Marie Öberg Flood, 031-747 80 95/ 0706-01 93 51, marie.oberg_flood@vgregion.se
Therese de Don, 0700-72 36 46, therese.de_don@vgregion.se
Ann-Christine "Anki" JOhansson, 0761-41 22 07, ann-christine.johansson@vgregion.se

Fackexpedition Skaraborg:

Närhälsan, St. Sigfridsgatan 8, 540 30 Skövde.

Bemannas av:
Martin Severinkangas, 0762-02 81 13, martin.severinkangas@vgregion.se

Fackexpedition Alingsås:

Oskarsgatan 9B, 441 33 Alingsås.

Bemannas av:
Lena Jansson, 0724-51 94 14, lena.a.jansson@vgregion.se

Förtroendevald förvaltning Närhälsan:
Jeanette Ros och Marie Öberg Flood, Therese Dedon, se kontaktuppgifter ovan.

Förtroendevalda inom Närhälsans områden:
Vårdvalverksamhet område V1

Ulrika Odén, 0724-52 80 45, ulrika.oden@vgregion.se
Jeanette Ros, 0700-82 21 54, jeanette.ros@vgregion.se


Vårdvalsverksamhet område V2
Elisabeth Grönefors Eriksson, 0761-37 21 86, elisabeth-gronefors-eriksson@vgregion.se
Jeanette Ros, 0700-82 21 54, jeanette.ros@vgregion.se
Ritva Stubelius, ritva.h.stubelius@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V3/V6
Marie Öberg Flood, 0706-01 93 51, marie.oberg_flood@vgregion.se
Therese de Don, 0700-82 36 46, therese.de_don@vgregion.se
Lena Jansson, 0724-51 94 14, lena.a.jansson@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V4
Therese de Don, 0700-82 36 46 therese.de_don@vgregion.se
Marie Öberg Flood, 0706-01 93 51, marie.oberg_flood@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V5
Therese de Don, 0700-82 36 46  therese.de_don@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V7
Ann-Christine "Anki" Johansson, 0761-41 22 07, ann-christine.johansson@vgregion.se
Jeanette Ros, 0700-82 21 54, jeanette.ros@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V8
Martin Severinkangas, 0762-02 81 13, martin.severinkangas@vgregion.se

Vårdvalverksamhet område V9
Martin Severinkangas, 0762-02 81 13, martin.severinkangas@vgregion.se

Mödrahälsovård/gynekologi
Marie Öberg Flood, 0706-01 93 51, marie.oberg_flood@vgregion.se

Ungdomsmottagningar
Elisabeth Grönefors Eriksson, 0761-37 21 86, elisabeth.gronefors-eriksson@vgregion.se

Vårdguiden 1177 
Ann-Christine "Anki" Johansson, 0761-41 22 07, ann-christine.johansson@vgregion.se
Ulrika Odén, 0724-52 80 45, ulrika.oden@vgregion.se

Barn- och ungdomsmedicin
Marie Öberg Flood, 0706-01 93 51, marie.oberg_flood@vgregion.se
Therese de Don, 0700-82 36 46, therese.de_don@vgregion.se

Kontaktperson styrelsen:
Jeanette Ros, 0700 822154, jeanette.ros@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Katarina Dahlman, 031-725 28 09, katarina.dahlman@vardforbundet.se

Koncernkontoret

Kontaktperson styrelsen:
Martin Håland, 0767-608515,martin.haland@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Britt Grönvik, 031-725 28 10, britt.gronvik@vardforbundet.se

Regionservice

Kontaktperson styrelsen:
Anki Ahlgren, 0703-69 29 90, ann-catrin.ahlgren@vardforbundet.se

Administratör kansli:

-

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Fackexpedition förvaltning SU:
Frontec-huset, Torpavallsgatan 9, 3 vån, 416 65 Göteborg

Förtroendevald förvaltning SU:
Bemannas av:

Susanne Blom Persson 0736-60 17 14
Carina Dereus, 0700-82 40 16
Nicklas Martinsson, 0769-40 28 85
Matilda Eriksson, 0700-82 47 61

Fackexpedition område 1:
Frontec-huset, Torpavallsgatan 9, 3 vån, 416 65 Göteborg.

Bemannas av förtroendevalda:
Malin Bergander, 0769-40 28 98
Carina Dereus, 0700-82 40 16

Fackexpedition område 2:
Frontec-huset, Torpavalsgatan 9, 3 vån, 416 65 Göteborg.

Bemannas av förtroendevalda:
Matilda Eriksson, 0700-82 47 61
Monika Teräs, 031-343 79 40

Fackexpedition område 3:
Mölndals sjukhus, Göteborgsvägen 31, Hus A5, 431 80 Mölndal,

Bemannas av förtroendevalda:
Magnus Hanson, 031-343 06 48/ 0733-31 49 42
Karin Frank, 031-343 16 08/ 0700-82 34 19

Fackexpedition område 4:
Sahlgrenska sjukhuset, Matsalsbyggnaden, Blå stråket 10, 413 45 Göteborg,

Bemannas av förtroendevalda:
Berit Johansson, 031-343 41 60/ 0700-82 36 47
Gunilla Lundberg, 0702-64 94 70

Fackexpedition område 5 och 6:
Sahlgrenska sjukhuset, Matsalsbyggnaden, Blå stråket 10, 413 45 Göteborg,

Bemannas av förtroendevalda område 5:
Expeditionstelefon, 031-342 33 49
Annika Wettergren, 0727-32 85 00
Susanne Reuterberg, 0761-27 45 44

Bemannas av förtroendevald område 6:
Epeditionstelefon, 031-342 33 49
Monica Djuner, 0767-90 01 40
Malin Lund, 0700-20 79 21
Nicklas Martinsson, 0769-40 28 85

Sjukhusgemensamma administration

Förtroendevalda:
Monica Hammarstrand, 0767 71 01 18
Carina Rautalin, 0727-17 12 46

Kontaktperson styrelsen:
Susanne Blom Persson, 0736-601714, susanne.blom.persson@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Eva Gentz, 031-725 28 08, eva.gentz@vardforbundet.se

Skaraborgs sjukhus

Fackexpedition SkaS Skövde:
Gula gatan plan 3, Skövde, vardforbundet.skas@vgregion.se

Bemannas av:
Mariette Björk, 0500-43 19 37, 0703-025683
Lene Lorentzen, 0500-43 19 35.
Anette Eliasson, 0500-43 19 36.
Kerstin Forsberg Angshed, 0500-43 19 39.
Fredrik Sörman, 0500-43 19 33.
Anette Carlsson, 0500-43 19 35.

Fackexpedition Lidköping:
SkaS Lidköping, 531 85 Lidköping, telefon 0510-850 97, vardforbundet.skas@vgregion.se

Fackexpedition Falköping:
SkaS Falköping, 521 85 Falköping, telefon 0515-871 13, vardforbundet.skas@vgregion.se

Förtroendevald:
Mariette Björk, Anette Eliasson, Kerstin Forsberg Angshed, Marianne Isaksson, Anette Karlsson och Lene Lorentzen, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:
Lene Lortentzen, 0700-852886, lene.lorentzen@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Lisa Laurits, 031-725 28 04, lisa.laurits@vardforbundet.se

Södra Älvsborgs sjukhus

Fackexpedition Borås:
Södra Älvsborgs sjukhus, Brämhultsvägen 53, 501 82 Borås, vardforbundet.sas@vgregion.se, telefon 033-616 19 64.

Bemannas av:
Ellinor Johansson, 033-616 21 92
Lena Andersson, 033-616 21 37
Ulrika Olofsson, 033-616 19 64
Johanna Prütz, 033-616 19 64
Martin Hulldin, 033-616 19 64

Förtroendevald:
Ellinor Johansson, Lena Andersson, Ulrika Olofsson, Johanna Prütz, Martin Hulldin, se kontaktuppgifter ovan.

Kontaktperson styrelsen:
Christina Wernstedt, 0730-399581, christina.wernstedt@vardforbundet.se

Administratör kansli:
Marie Gerahty, 031-725 28 17, marie.gerahty@vardforbundet.se