Retroaktiv ersättning för gravida hos privat arbetsgivare
Har du förbjudits att arbeta på grund av risker i arbetsmiljön och har fått graviditetspenning? Då kan du ha rätt till ersättning från staten.
I början av 2026 kom det en dom från tingsrätten som innebär att du kan kräva staten på ersättning.
Vårdförbundet kan hjälpa att ställa ditt krav på inkomstförlust och diskrimineringsersättning/skadestånd
För att förbundet ska kunna företräda dig krävs att:
- Du är medlem i förbundet
- Din arbetsgivare förbjöd dig att arbeta under graviditeten på grund av risker i arbetsmiljön (ej på grund av nedsatt arbetsförmåga/ansträngande arbete) och du fått graviditetspenning
- Du ger förbundet underlag enligt förbundets anvisningar
Fyll i dina uppgifter i formuläret
Viktigt att veta
- Hör av dig så snart som möjligt.
- Efter det att du har lämnat begärda uppgifter till förbundet kommer vi att bedöma ditt ärende. Du får sedan besked om förbundet kommer att företräda dig.
- Vårdförbundet kan inte garantera att du får ersättning utan varje ärende kommer att bedömas utifrån de regler som gäller.
Bakgrund
Hösten 2025 kom en dom från Arbetsdomstolen som fastslog att anställda inom kommun och region som förbjudits att arbeta och fått graviditetspenning har diskriminerats och har rätt till extra ersättning.
Med anledning av denna dom har de fackliga organisationerna träffat en principöverenskommelse med Sveriges Kommuner och Regioner om att kommuner och regioner ska betala ersättning till gravida arbetstagare som förbjudits att arbeta på grund av risker i arbetsmiljön.
I januari 2026 kom en tingsrättsdom som innebär att anställda kan ha rätt till ersättning även från staten. Domen har inte vunnit laga kraft och har överklagats av båda parter och rättsläget är därmed oklart. Trots detta anser Vårdförbundet att det är viktigt att agera och kommer därför att påbörja hantering av ärenden mot staten.
Tingsrätten ansåg att arbetstagaren måste kräva staten på diskrimineringsersättning inom två år från det att en arbetstagare fått graviditetsersättningen utbetalt. Tingsrättens bedömning kan dock komma att ändras i nästa instans.
Staten godkände i målet att krav på inkomstförluster kunde ställas mot staten så länge kravet inte var längre än 10 år.
- Hjälpte informationen dig?