Stockholm

Pepp i vardagen!
Få inspiration och stöd för att göra ditt yrkesliv ännu bättre.
Aktuellt
-
Årsmöte med mingel och liveband
Vill du vara med och påverka framtiden i din avdelning? Då är höstens årsmöte i ABF-huset i Stockholm den 3 oktober något för dig! I år ska alla uppdrag väljas om för en ny mandatperiod. Kanske är det du, eller någon du nominerar, som tar plats? Dagen bjuder också på trevligt mingel, och för underhållningen står bandet Emma.
-
Senaste nytt om arbetstidspiloten
Just nu pågår viktiga samtal om arbetstidspiloten på operationsavdelning i Region Stockholm. Vårdförbundet driver att alla med veckoarbetstid över 34 timmar ska omfattas och att återhämtningstid ska vara riktig återhämtning. Förhandlingar närmar sig och nu behöver vi bli fler som gör våra röster hörda.
-
Bli en del av avdelning Stockholm – nominera dig själv eller någon annan!
Vid höstens årsmöte söker vi nya ledamöter till styrelsen, valberedningen och som kongressombud. Uppdragen väljs för en mandatperiod på fyra år – och i år är det dags igen! Brinner du för fackliga frågor och vill göra skillnad? Nominera dig själv eller någon annan du tror skulle passa.