Patientsäkerheten äventyrades under sommaren på grund av underbemanning och tidsbrist.

Debattartikel införd i Aftonbladet 2025-10-28

Bakom sommarens rubriker om en hälso- och sjukvård under press finns verkliga människor med uppskjutna semestrar eller i väntan på vård. Statistik från Socialstyrelsen visar att över 30 000 patienter som besökte akuten fick vänta mer än fyra timmar på att bli inskrivna i sluten vård under juli. Det tyder på att bristen på vårdplatser är fortsatt allvarlig.

En ny undersökning från Vårdförbundet visar att mer än hälften av de förtroendevalda ansåg att patientsäkerheten äventyrades under sommaren på grund av underbemanning och tidsbrist.

Inför semestrarna varnade en tredjedel av de förtroendevalda för att arbetspass skulle stå obemannade i sommarschemat. En bild som nu bekräftas. Personalbrist och högt patienttryck skapade risker både för patientsäkerheten och för personalens hälsa. Två av tre uppger att arbetsbelastningen varit hög, och 13 procent att den inte varit hanterbar. Sex av tio förtroendevalda berättar att de själva, eller kollegor tvingats ändra semesterplaner för att täcka upp när bemanningen inte räckt till.

Lyfter man blicken blir det tydligt att förutsättningarna för vårdpersonalen att ”klara sommaren” aldrig fanns där. Oavsett vad vissa arbetsgivare påstod i förväg. I Socialstyrelsens uppdrag pågår nu ett pilotprojekt om effektiv personalplanering inom hälso- och sjukvården, med särskilt fokus på sommar och jul.

Men om det inte finns tillräckligt med personal för att bemanna passen spelar schemat liten roll. I en ny genomlysning av samma myndighet framgår att mer än hälften av landets kommuner hade för lite personal inom äldreomsorgen i somras – främst på grund av bristen på vikarier. Det är inte en tillfällig utmaning, utan ett tecken på en långsiktig brist i kompetensförsörjningen som måste hanteras.

En annan utmaning är att bemanningsmålen i vården är satta för lågt och ger för lite flexibilitet. Sommaren blir varje år ett stresstest när bristen på personal och ökat patienttryck blir tydligt. Men de här problemen finns där året runt. När vården är underbemannad påverkas både arbetsmiljön och patientsäkerheten. Färre kollegor betyder högre belastning, fler sjukskrivningar och att erfarna medarbetare går ner i tid för att orka.

Med rätt politik går det att vända utvecklingen redan nu. Vårdförbundet har lösningar för kommande semestertider:

  • Bygg vården starkare med bättre villkor. Det måste finnas en balans mellan vad man förväntas prestera på jobbet och de förutsättningar man har. Det bör också fastställas hur många patienter en sjuksköterska kan ha ansvar för inom olika verksamheter. För att fler ska vilja börja och stanna i vården krävs bättre arbetsvillkor, nationell samordning, ökade statsbidrag och tydligare ansvar och sanktioner för arbetsgivare som inte säkrar en hållbar arbetsmiljö.
  • Hållbara scheman med framförhållning året runt. Ge vårdpersonalen rätt förutsättningar med scheman som sätts i tid, med respekt för återhämtning och tydliga arbetstider.
  • Fyra veckors sammanhängande semester för alla. Rätten till vila måste gälla även vårdpersonal. Semester är avgörande för återhämtning och patientsäkerhet.

De problem som beskrivs är välkända och kräver varken fler utredningar eller regionala besparingar. Utan lösningar här och nu som stärker människors förtroende för vården, och ser till att personalen som varje dag bär upp den också kan lita på att vården bär dem.

Sineva Ribeiro, förbundsordförande, Vårdförbundet