På lördag uppdaterar vi våra system. Medlemsformuläret och formuläret för förhandlingsframställan kommer inte att fungera under tiden. Även Mina sidor, Aktivitetsportalen och rådgivningens webbformulär påverkas.
Vårdförbundet begränsar sitt svar till de delar av delbetänkandet som handlar om hälso- och sjukvård inom Kriminalvården. Förbundet är positivt till förslaget om att Kriminalvården ska ges i uppdrag att bedriva hälso- och sjukvård som minskar risken för återfall i brott. För att utredningens förslag ska kunna genomföras och ge de resultat som man hoppas på, måste en rad förbättringar genomföras av hur hälso- och sjukvården fungerar inom Kriminalvården idag.
Vårdförbundet begränsar sitt svar till de delar av delbetänkandet som avser hälso- och sjukvård. Förbundet är positivt till att den föreslagna nya generella sekretessbrytande bestämmelsen inte ska gälla inom hälso- och sjuk-vården.
Vårdförbundet tillstyrker i huvudsak utredningens förslag. Förbundet anser att utredningen borde ha föreslagit att brottet förolämpning mot tjänsteman även ska omfatta utövare av samhällsnyttiga funktioner.