Sommaren lider mot sitt slut och så även semesterperioden. Vi har många förtroendevalda och medlemmar som vittnar om en sommar utan dess like med oerhört hög belastning och högt tryck på vårdens medarbetare. Vår slutsats är att orsaken är för få bemannade vårdplatser.
Så agerar Vårdförbundet
Styrelsen i Vårdförbundet Östergötland kommer tillsammans med huvudskyddsombuden arbeta vidare med alla de överläggningar vi haft inför och under sommaren som berör extra övertid/mertid och återkallande av semestrar som vi genomfört med arbetsgivaren Region Östergötland.
Vi kommer diskutera detta och följa upp överläggningarna tillsammans med arbetsgivaren för att få till ett konstruktivt förbättringsarbete för att undvika denna situation i framtiden.
Vi upplever, precis som så många av oss i vården, att varje sommar blir tuffare och tuffare och i slutändan är det vi medarbetare som får lösa situationen och detta med konsekvenser på vår egen hälsa och återhämtning. Det är inte acceptabelt.
Det är också ett val i september och vi kommer fortsätta jobba aktivt gentemot politikerna som kommer styra i Regionen den kommande mandatperioden för att få igenom så mycket Vårdförbundspolitik som möjligt. Vårdförbundets påverkansarbete gentemot politiker ger resultat!
Enkät: Hur har sommaren varit för dig?
Våra huvudskyddsombud har tagit fram en enkät som vi önskar att du besvarar. Den riktar in sig på upplevelsen av situationen som varit under semesterperioden. Ditt svar kommer vara en del av de synpunkter vi kommer ta med oss in i samtal med arbetsgivaren under hösten.
BESVARA ENKÄTEN HÄR - senast 12 september
Några positiva saker att se fram emot under hösten
- Nu inför vi nytt heltidsmått för ständig natt i slutenvården - läs avtalet här.
- Vi har också tecknat på ett nytt arbetstidsavtal på operationsklinikerna som ger en veckoarbetstidsförkortning för heltidsarbetande.
- Vi har tecknat på ett avtal om generationsväxling och förbättrade förutsättningar för de distriktssköterskor inom Primärvårdscentrum som går ner i arbetstid efter 64 år. Detta är en pilot och planen är att införa en pilot någonstans i slutenvården. Läs mer här.
- Vi håller också på att tillsammans med arbetsgivaren ta fram flera lokala arbetstidsavtal som ska göra det enklare att orka arbeta i slutenvården på obekväma arbetstider.
- Vi arbetar aktivt med att förbättra lokala flextidsavtal – eller helt säga upp de som inte längre ger medlemmar flexibilitet utan snarare försämrar villkoren.
Alla dessa förbättringar ger bättre förutsättningar för ett hållbart yrkesliv, hälsosamma arbetstider, lön för det arbete vi utför och på sikt en god pension.
Fokus på övertid
Vi arbetar hårt med de arbetstidsfrågor som är aktuella utifrån vårt nya HÖK22 – med fokus på övertiden. Detta kommer ta tid och kräva mycket av oss alla. Att få bukt på all övertid som vi tar för att lösa arbetsgivarens problem med bemanningen och kompetensförsörjningen klarar vi inte över en natt men tror att detta är en av flera nycklar för att förbättra våra förutsättningar och göra att vi får arbeta med det vi älskar under goda förhållanden.
Vårdförbundets medlemmar och förtroendevalda tar ett stort ansvar för medborgarna och samhället varje dag. Vi som har möjligheten att arbeta med fackliga frågor på daglig basis fortsätter enträget arbeta med att vi livsviktiga professioner ska ha de bästa möjligheterna att utföra vårt arbete.
Vi är bara ett mail eller telefonsamtal bort - kontakta oss gärna!
Avdelningsstyrelsen i Östergötland genom ordförande Emma Klingvall |