Coacher och Förtroendevalda med facklig tid

Här hittar du kontaktuppgifter till förtroendevalda som arbetar fackligt i olika omfattning med tid till detta från sin arbetsgivare. Flera av dem har också uppdrag som coach. En coach har lång erfarenhet som förtroendevald och ska vara ett stöd för andra förtroendevalda, exempelvis ute på arbetsplatserna.

Maria Ljung, coach
010-104 79 57
maria.ljung@vardforbundet.se
Ansvarsområde: Styrelseledamot, Stödcentrum (Region Östergötland), privata arbetsgivare, chefer och ledare, Riksomfattande verksamhet för Attendo och Ansvar & Omsorg

Susanne Augustsson, coach
010-104 72 80
susanne.augustsson@regionostergotland.se
Ansvarsområde:  Närsjukvården, Primärvårdscentrum (Region Östergötland), Motala, Vadstena, Mjölby och Linköpings kommun, Privata arbetsgivare, Riksomfattande verksamhet för Attendo och Ansvar & Omsorg

Annika Petersson, coach
010-103 67 43
annika.petersson@regionostergotland.se
Ansvarsområde: HMC, BKC och DC (Region Östergötland)

Anneli Gåverud, coach
010-104 30 37
anneli.gaverud@regionostergotland.se
Ansvarsområde: HMC, BKC och DC (Region Östergötland), Privata arbetsgivare, Ambulansen (Falck och PreMedic), Riksomfattande verksamhet för Attendo och Ansvar & Omsorg, Internationellt uppdrag (Lesothoprojektet)

Helene Esping, coach
010-104 30 45
helene.esping@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Närsjukvården, Primärvårdscentrum (Region Östergötland). Medlemsaktiviteter.

Hedvig Axén, coach
010-104 30 80
hedvig.axen@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Närsjukvården, Primärvårdscentrum (Region Östergötland), Söderköping och Valdemarsviks kommun

Ing-Marie Petersson, coach
010-103 41 82
ing-marie.petersson@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Närsjukvården, Primärvårdscentrum (Region Östergötland), Naturbruksgymnasiet, Kinda och Ydre kommun. Medlems- och studentaktiviteter.

Eva Edelönn, coach
010-103 43 43
eva.edelonn@regionostergotland.se
Ansvarsområden: Styrelseledamot, Sinnescentrum och CKOC (Region Östergötland). Åtvidaberg, Boxholm och Ödeshög kommun. Medlemsaktiviteter och certifierade utbildningar för förtroendevalda.

Carina Wennerström, coach
010-103 47 85
carina.wennerstrom@regionostergotland.se
Ansvarsområden: Sinnescentrum och CKOC (Region Östergötland). Certifierade utbildningar för förtroendevalda.

Åsa Wilhelmsson, coach
010-103 63 14
asa.wilhelmsson@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Sinnescentrum och CKOC (Region Östergötland). Certifierade utbildningar för förtroendevalda.

Monica Jonsson
072-2189775
monica.jonsson@vardforbundet.se
Ansvarsområde: HMC, BKC och DC. Linköpings kommun. Medlemsaktiviteter. Styrelseledamot.

Kristina Catania
010-103 63 35
kristina.catania@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Valberedningen, Enskilda medlemsärenden (EMÄ)

Anna Kempe
010-104 30 35
ann-marie.kempe@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Enskilda medlemsärenden (EMÄ), Internationellt uppdrag (Lesothoprojektet)

 

Helén Wilhelmsson
010-103 63 02
helen.m.wilhelmsson@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Enskilda medlemsärenden (EMÄ)

Anette Uckner
013-29 42 27
anette.uckner@linkoping.se
Ansvarsområde: Linköpings kommun, Vård och omsorg

Åse Högstedt
011-15 18 82
ase.hogstedt@norrkoping.se
Ansvarsområde: Norrköpings kommun 

Linda Linné
010-103 57 91
linda.linne@capio.se
Ansvarsområde: Capio riksklubb

Marie Yngvesson
010-103 16 63
marie.yngvesson@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Närsjukvården i Centrala Östergötland, Medlemsaktiviteter.

Åsa Andersson
0122-858 44
asa.andersson2@finspang.se
Ansvarsområde: Finspångs kommun

Monica Johansson
013-20 71 19
monica.a.johansson@linkoping.se
Ansvarsområde: Linköpings kommun Elevhälsan

Ida Hallsten
010-1038691
ida. hallsten@regionostergotland.se
Ansvarsområde: Barnmorskor

Eva Jardeby
0141-223814
eva.jardeby@motala.se
Ansvarsområde: Motala Kommun