Inkomna nomineringar

Här presenterar vi löpande nomineringarna till Vårdförbundets förbundsstyrelse, avtalsråd, förbundsrevisorer och förbundsvalberedning.

Förbundsordförande

Sineva Ribeiro, avdelning Västra Götaland

Vice förbundsordförande

Kenneth Josefsson, avdelning Skåne

Johan Larson, avdelning Västerbotten Kandidaturen återtagen

Ann Johansson, avdelning Stockholm

Camilla Tellström, avdelning Halland Personlig presentation

Förbundsstyrelseledamot

Kenneth Josefsson, avdelning Skåne

Petra Naess, avdelning Skåne

Marie-Charlott Nilsson, avdelning Skåne

Sara Both, avdelning Jämtland

Tora Elversson Dahlström, avdelning Kalmar Personlig presentation Kandidaturen återtagen

Elisabeth Lindblad, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Peter Blom, avdelning Värmland Personlig presentation 

Jane Stegring, avdelning Stockholm Personlig presentation

Åsa Mörner, avdelning Örebro

Ragnhild Karlsson, avdelning Östergötland

Martin Håland, avdelning Västra Götaland

Jani Stjernström, avdelning Västmanland

Marcus Folkö Müntzing, avdelning Örebro Personlig presentation

Camilla Tellström, avdelning Halland Personlig presentation

Catrin Johansson, avdelning Västerbotten

Christina Wernstedt, avdelning Västra Götaland - Kandidaturen återtagen

Madelene Meramveliotaki, avdelning Skåne

Erica Ohlsson, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Avtalsråd

Karin Molin, avdelning Gävleborg

Lene Lorentzen, avdelning Västra Götaland

Karin Simonson Alm, avdelning Kronoberg

Stefan Bergman, avdelning Skåne

Jörgen Ekström, avdelning Stockholm Personlig presentation

Ingrid Allerstam, avdelning Stockholm Personlig presentation

Linda Linné, avdelning Östergötland Personlig presentation

Maria Ljung, avdelning Östergötland Personlig presentation

Cecilia Stoor, avdelning Västmanland

Fredrik Skoog, avdelning Södermanland

Jessica Östberg, avdelning Västerbotten Personlig presentation

Lena Norén, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Carina Rautalin, avdelning Västra Götaland

Förbundsrevisor

Åsa Sundin, avdelning Västra Götaland - Kandidaturen återtagen

Eva Strandh, avdelning Värmland

Matilda Eriksson, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Brith Holm, avdelning Västra Götaland

Förbundsvalberedare

Lena Vennberg, avdelning Norrbotten

Roger Bergebo, avdelning Jämtland

Nina Wallin, avdelning Skåne

Anna Hansson, avdelning Skåne

Heléne Esping, avdelning Östergötland

Magnus Hanson, avdelning Västra Götaland

Ing-Marie Petersson, avdelning Östergötland

Pernilla Stenborg Nielsen, avdelning Västra Götaland

Mimmi Högblom, avdelning Västmanland

Gunilla George, avdelning Stockholm

Jessica Axelsson, avdelning Västerbotten