Inkomna nomineringar

Här presenterar vi löpande nomineringarna till Vårdförbundets förbundsstyrelse, avtalsråd, förbundsrevisorer och förbundsvalberedning.

Förbundsordförande

Sineva Ribeiro, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Vice förbundsordförande

Jenny Olsson, avdelning Västerbotten Personlig presentation

Ragnhild Karlsson, avdelning Östergötland Personlig presentation

Kenneth Josefsson, avdelning Skåne Personlig presentation

Johan Larson, avdelning Västerbotten Kandidaturen återtagen

Ann Johansson, avdelning Stockholm Personlig presentation

Camilla Tellström, avdelning Halland Kandidaturen återtagen

Förbundsstyrelseledamot

Michel Silvestri, avdelning Gotland Personlig presentation

Emma Holmberg, avdelning Jämtland Kandidaturen återtagen

Kenneth Josefsson, avdelning Skåne Personlig presentation

Petra Naess, avdelning Skåne Personlig presentation

Marie-Charlotte Nilsson, avdelning Skåne Personlig presentation

Sara Both, avdelning Jämtland Personlig presentation

Tora Elversson Dahlström, avdelning Kalmar Kandidaturen återtagen

Elisabeth Lindblad, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Peter Blom, avdelning Värmland Personlig presentation 

Jane Stegring, avdelning Stockholm Personlig presentation

Åsa Mörner, avdelning Örebro Personlig presentation

Ragnhild Karlsson, avdelning Östergötland Personlig presentation

Martin Håland, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Jani Stjernström, avdelning Västmanland Personlig presentation

Marcus Folkö Müntzing, avdelning Örebro Kandidaturen återtagen

Camilla Tellström, avdelning Halland Kandidaturen återtagen

Catrin Johansson, avdelning Västerbotten Personlig presentation

Christina Wernstedt, avdelning Västra Götaland - Kandidaturen återtagen

Madelene Meramveliotaki, avdelning Skåne Personlig presentation

Erica Ohlsson, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Avtalsråd

Rósa Ólafsdóttir, avdelning Örebro

Maria Löfqvist, avdelning Jönköping Personlig presentation

Karin Nordén Persson, avdelning Örebro Personlig presentation

Peter Mähler, avdelning Västerbotten Personlig presentation

Monica Hedström-Carlsson, avdelning Uppsala Kandidaturen återtagen

Karolina Fransson, avdelning Kronoberg Kandidaturen återtagen

Karin Molin, avdelning Gävleborg Personlig presentation

Lene Lorentzen, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Karin Simonson Alm, avdelning Kronoberg Personlig presentation

Stefan Bergman, avdelning Skåne Kandidaturen återtagen

Jörgen Ekström, avdelning Stockholm Personlig presentation

Ingrid Allerstam, avdelning Stockholm Personlig presentation

Linda Linné, avdelning Östergötland Personlig presentation

Maria Ljung, avdelning Östergötland Personlig presentation

Cecilia Stoor, avdelning Västmanland Personlig presentation

Fredrik Skoog, avdelning Södermanland Personlig presentation

Jessica Östberg, avdelning Västerbotten Kandidaturen återtagen

Lena Norén, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Carina Rautalin, avdelning Västra Götaland

Förbundsrevisor

Eva Lenander, avdelning Skåne Personlig presentation

Eva-Lisa Krabbe, avdelning Gävleborg Personlig presentation

Ann Söderlind, avdelning Kronoberg Kandidaturen återtagen

Gabriella Thies, avdelning Södermanland Personlig presentation

Ingalill Sundström, avdelning Stockholm Personlig presentation

Åsa Sundin, avdelning Västra Götaland - Kandidaturen återtagen

Eva Strandh, avdelning Värmland Personlig presentation

Matilda Eriksson, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Brith Holm, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Förbundsvalberedare

Marion Vaeggemose, avdelning Dalarna

Ann-Sofie Gustavsson, avdelning Örebro Personlig presentation

Johanna Ödell, avdelning Skåne Personlig presentation

Cecilia Jakobsson, avdelning Västerbotten

Lena Vennberg, avdelning Norrbotten Personlig presentation

Roger Bergebo, avdelning Jämtland Personlig presentation

Nina Wallin, avdelning Skåne Personlig presentation

Anna Hansson, avdelning Skåne Personlig presentation

Heléne Esping, avdelning Östergötland Personlig presentation

Magnus Hanson, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Ing-Marie Petersson, avdelning Östergötland Personlig presentation

Pernilla Stenborg Nielsen, avdelning Västra Götaland Personlig presentation

Mimmi Högblom, avdelning Västmanland Personlig presentation

Gunilla George, avdelning Stockholm Personlig presentation

Jessica Axelsson, avdelning Västerbotten Personlig presentation