|
Vi behöver bli fler som representerar Uppsala vid Vårdförbundets kongress i maj. Under de senaste veckorna har du kunnat nominera den du tycker skulle passa och snart är det dags att rösta. Delta i vårt extra årsmöte och den digitala omröstningen som pågår under 2 dagar.
Datum, tid och plats
Vårt extra årsmöte startar den 9 februari klockan 8.00 och avslutas den 10 februari klockan 15.00. Huvudpunkten på dagordningen är att välja ytterligare kongressombud att representera avdelning Uppsala vid Vårdförbundets kongress i maj.
Mötet genomförs digitalt i VoteIT, som är ett mötessystem framtaget för digitala demokratiska möten. Du behöver inte anmäla dig i förväg, utan bara logga in för att kunna delta.
Så här gör du för att delta i mötet
För att delta i årsmötet behöver du ett konto i VoteIT. Det får du genom att följa den länk som kommer att skickas den 28 januari via e-post till alla medlemmar i avdelning Uppsala som har en registrerad e-postadress i medlemssystemet.
Vill du delta, men har inte fått någon länk efter detta datum, mejlar du till: verksamhetshandläggare@vardforbundet.se – så får du hjälp.
Om du deltog i vårt digitala årsmöte i höstas har du redan ett konto i VoteIT. Då går du till VoteIT:s startsida, och loggar in. Du loggar in med ditt användarID i VoteIT eller med din e-postadress. Om du har glömt ditt lösenord kan du återställa lösenordet via inloggningssidan i VoteIT.
KLICKA HÄR FÖR ATT SE NOMINERADE, DAGORDNING, PROGRAM OCH MER INFORMATION OM ÅRSMÖTET
|