|
Vi är inne i den sista höstmånaden och dagarna blir både kortare och kyligare! Även om året nu är inne på sin näst sista månad har vi en hel del på gång. Vi söker nytt huvudskyddsombud och så ska vi på Medrekmässa i november.
Fyllnadsval till styrelse och kongressombudsersättare
Vi hann precis bli en fulltalig styrelse när två styrelseledamöter fick nya jobb och därmed valde att avsluta sina uppdrag i styrelsen.
Vi har under året som gått även haft några avhopp av kongressombud och där har nu ersättare trätt in. Det innebär att vi inte har så många ersättare längre och kommer att ha fyllnadsval även av dessa. De nya ersättarna kommer att hamna efter de som redan är valda i turordning. Det är viktigt att vi har ersättare så vi inte hamnar i ett läge där Skåne inte kan fylla sina 22 platser.
Det kommer att anordnas ett extra årsmöte i början av nästa år med fyllnadsval av två styrelseledamöter samt kongressombudsersättare. Mer information finns på webben och kommer att fyllas på löpande.
Nu behöver vi din hjälp med nomineringar! Nomineringsperioden har öppnats och du har fram till den 5 december på dig att inkomma med nomineringar.
Extra årsmöte - Nominera och se vilka som är nominerade
Nytt huvudskyddsombud till SUS Malmö/Lund sökes
Du som är förtroendevald/skyddsombud inom regionen har nu möjlighet att ta nästa steg i din fackliga karriär, lära dig mer och utvecklas i uppdraget. Vi söker dig med engagemang och driv som vill vara med och driva Vårdförbundets frågor, arbeta med arbetsmiljön för våra medlemmar och stödja Vårdförbundets förtroendevalda/skyddsombud på SUS i Malmö och Lund.
Mer information och möjlighet att göra en intresseanmälan hittar du här:
Ansökan team HSO
Utbildningsanställning eller utbildningslön – viktiga skillnader
Medlemmar kontaktar Vårdförbundet gällande sina överenskommelser om utbildningslön med Region Skåne, så här kommer ett förtydligande. Vårdförbundet har ett kollektivavtal gällande Utbildningsanställning med regionen gällande att få specialistutbilda sig, inklusive utbilda sig till barnmorska, med samma villkor som när man arbetar. Det innebär bland annat att:
- Du har lön
- Ingår i lönerevisionen
- Tjänar in semesterdagar
- Har rätt till semester
- Du får övertidsersättning om du arbetar extra.
- Du får även ersättning för resekostnader om du studerar utanför Skåne
- Arbetsgivaren tillhandahåller kurslitteraturen.
För att kunna få en utbildningsanställning måste du ha kommit in på utbildningen samt sökt och fått en specifik tjänst i regionen, utbildningsanställning.
Arbetsgivarens alternativ - utbildningslön
Arbetsgivaren har därutöver instiftat ett annat alternativ som de kallar utbildningslön. Den kan kännas snarlik, men där finns vissa viktiga skillnader.
Dels att det inte är ett kollektivavtal med Vårdförbundet vilket gör att arbetsgivaren sätter reglerna och de kan ändra förutsättningarna hur de vill utan att vi har samma möjlighet att driva frågan.
En annan viktig skillnad är att vid utbildningslön räknas inte studietiden som arbetad tid vilket gör att du inte får övertidsersättning om du arbetar extra på din arbetsplats. Dessutom är osäkerheten stor kring rätten till studielitteratur och resor kopplat till utbildning.
Kollektivavtalad utbildningsanställning
Vårdförbundet önskar att du är uppmärksam på vad det är för överenskommelse som görs och att du ställer krav på att det är en kollektivavtalad utbildningsanställning du vill ha. Om du skriver på ett avtal om utbildningslön undermineras vårt kollektivavtal som vi har med Region Skåne gällande utbildningsanställning.
Vi arbetar hårt för att det enbart ska finnas utbildningsanställningar med bra villkor!
Vårdförbundet på Medrekmässa i Malmö 16 november
Vårdförbundet kommer att finnas på plats på Medrekmässan den 16 november mellan kl. 12.00-18.00 på Hotell Scandic Triangeln.
Medrekmässan är en rekryteringsmässa och mötesplats för alla som ska börja arbeta eller redan arbetar inom vård- och omsorg med utställare från hela landet och Norden. Både offentliga och privata arbetsgivaren finns på plats. Det är gratis inträde.
Hoppas vi ses!
Följs oss på sociala medier
Du vet väl om att vi finns på sociala medier? Där hittar du alltid senaste nytt från Skåne.
Facebook - avdelning Skåne
Instagram - avdelning Skåne
Önskar dig en fin höst!
Styrelsen för Vårdförbundet avdelning Skåne |