|
Först vill jag önska er alla en god fortsättning på det nya året!
Det är mycket som händer i förbundet just nu och här får du information om vad som händer på avtalsområdet. Längst ner hittar du även länk till enkät, vi behöver veta hur du som förtroendevald kan få stöttning på bästa sätt. Tack för att du svarar på denna!
Avtal D, E och F inom Almega Vårdföretagarna är uppsagda
Avtalen D, E och F inom Almega Vårdföretagarna har sagts upp och löpte ut den 31 december. Vårdförbundet har yrkat på vila och återhämtning vid nattarbete samt på Akademisk specialisttjänstgöring, AST.
Förhandlingarna går framåt med Vårdföretagarna, men blev inte helt klart innan årsskiftet. Därför beslöts det att förlänga avtalet till och med den 14 januari 2019 med nya förhandlingstider de två första veckorna i januari.
Du kan läsa mer om läget i förhandlingarna på hemsidan eller i Avtalsbloggen.
Inga lokala förhandlingar eller lönesamtal för er som ingår i detta kollektivavtal
Innan förhandlingarna är klara kan inga lokala förhandlingar ske. Får ni frågor om löneöversynen så får ni höra av er till oss. Löneöversynen görs först när förhandlingarna är klara och därmed också lönesamtalen, beroende på vilket avtal som tecknas.
Förtroendevaldsträffar 2019
Årets träffar i Vrigstad under 2019 för er förtroendevalda (med reservation att datum kan ändras)
- 5 mars
- 14 maj
- 29 augusti - Temadag samverkan
- 3 december
Temadagar på Vårdförbundets kansli, riktar sig till er som inte redan gått dem
- 1 april - Temadag hälsosamma arbetstider
- 7 oktober - Temadag arbetsmiljö
Med vänlig hälsning
Iréne Sjövall Sanned, tf. Ordförande, Vårdförbundet avd. Jönköping |