– Vården är en kunskapsintensiv bransch där ny kunskap kommer i hög takt. Kunskap som är avgörande för vårdens framtid. Vi har arbetat hårt för att behålla vårt tillsvidareavtal och efter uppsägningen arbetat intensivt för att få ett nytt avtal. Förhandlingarna visade sig så svåra att lösa att båda parter kom överens om att ta hjälp av medlare. Trots allt detta har vi inte nått ett resultat som är möjligt att acceptera för våra medlemmar. Vi ser det därför inte som framgångsrikt att i dagsläget fortsätta förhandla, säger Anna-Karin Eklund ordförande Vårdförbundet.
– Förtroendet för den lokala arbetsgivarens vilja att systematiskt utveckla och förändra löneläget för akademiskt utbildade kvinnodominerade yrken är i dag mycket lågt. Det är alltid svårt att fatta beslut om att varsla om konflikt. Varslet omfattar 3 500 medlemmar hos 22 arbetsgivare i kommuner och landsting och inom Pacta. Vårdförbundets lokalavdelningar i Halland, Skåne, Stockholm, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västmanland, Västra Götaland och Östergötland är de som berörs direkt av konflikten. Konflikten vänder sig mot arbetsgivaren men det är också andra som kommer att drabbas. Om det skulle bli konflikt kommer vi givetvis att ta vårt samhällsansvar, säger Anna-Karin Eklund vidare.
– Vi har ett allvarligt läge och vi är två parter som bär ansvaret för att vi hamnat i det här läget. För oss handlar det om att få rättvis lön till livsviktiga yrken. Det är inget önskvärt läge. Varsel och konflikt är delar av förhandlingssystemet för att nå fram till ett avtal. Det är den sista åtgärden som är möjlig att ta till. Vi har arbetat hårt med att få ett nytt avtal men det har inte räckt och då blir varsel om konflikt det vi kan använda som ytterligare påtryckning. Vi är två parter som har ansvar för att vi hamnat i den här situationen, menar Anna-Karin Eklund.